Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Burun Estetiği Rinoplasti Hakkında

Op. Dr. Tamer Şakrak > Blog > Burun Estetiği Rinoplasti Hakkında

Burun Estetiği Rinoplasti Hakkında

Burun estetiği (rinoplasti) burnun hem daha sağlıklı nefes alabilen hem de yüzün diğer ögleri ile daha uyumlu hale getirilmesini amaçlayan bir işlemdir.

Yapılan cerrahi müdahale de amaç; burna yüzün diğer ögeleri ile uyumlu bir şekil vermek ise ‘Rinoplasti’, beraberinde nefes alma problemleri de çözümlenecek ise ‘septorinoplasti’ adı verilir. Daha önce geçirilmiş bir travma ya da başarısız bir  ameliyata bağlı sorunların düzeltilmesi için yapılan burun ameliyatlarına ise genel olarak ‘sekonder rinoplasti‘ denmektedir.

Rinoplasti ameliyatında amaç; yüzü oluşturan diğer öğeler (gözler, kulaklar, ağız ve çene gibi) ve yüzün tamamı ile uyumlu bir burun şekli elde etmektir. Bu amaçla burnun eni, boyu ve yüksekliği belirlenirken, yüzün uzunluğu ve genişliği göz önüne alınır ve gözlerin, kulakların ve çenenin pozisyonu hesaplanır. Sonuç olarak her kişinin burun şekli, kendi yüzüne özel olarak ortaya çıkar. Hastanın kendi fotoğrafları üzerinde bilgisayar yardımlı olarak yapılan simülasyonlar, hastaya ameliyat öncesi tesbitlerde bulunma ve karar verme şansı yaratmaktadır.

Rinoplasti ameliyatı genel anestezi altında yapılır ve yaklaşık 1.5 saat sürer. Ameliyat sonrası süreçte hastanın herhangi bir ağrı hissetmesi söz konusu değildir. Bununla birlikte kişiden kişiye değişen şiddette göz altı ve burun kenarlarında ödem ve morluklar meydan gelir. Hastanın aynı gün taburcu edilmesi mümkün iken, 1 gün yatırılarak takip edilmesi uygundur. Ameliyat bitiminde burun dışarıdan bir atel ile korumaya alınır. Bu atel, termoplastik yapıda ya da metal formda olup, bu amaçla alçı kullanılmaz. Ayrıca burun içerisine, kendi hava delikleri bulunan, silikon yapıda ve hastanın asla hissedemeyeceği splintler yerleştirilir.

Ameliyat sonrası 2. haftada hasta tüm atel ve splintlerden kurtulmuş, ödemleri belirgin olarak azalmış ve morlukları tamamen kaybolmuştur. Ameliyatın 3. haftası bittiğinde, hastanın burun ameliyatı olduğu 3. şahıslar tarafından farkedilmeyecek kadar düzelme olur. Bununla birlikte iyileşmenin % 90 oranında tamamlandığı ilk 3 ay son derece önemlidir. İlk 3 ay hastanın gözlük takmaması, burnuna alacağı her darbeden kaçınması ve kesinlikle sigaradan uzak durması tavsiye edilir. Sanılanın aksine, sigara kullanımı özellikle rinoplastilerde mükemmel sonuca ulaşmayı engelleyen en önemli faktörlerin başında gelir. Bu etkiyi yara iyileşmesi sırasında aşırı skar dokusu oluşturarak, ödemleri uzatarak ve burnu örten cildin düzgün şekillenmesini bozarak yapar.

İlk 3 aydan sonra hastaların farkedebileceği tek sorun burun ucunda ve özellikle fotoğraflarda ortaya görünen bir şişlik halidir. Bunun en önemli nedeni ameliyat sonrası iyileşmenin en son burun ucunda olması ve iyileşme sürecinin en az 6 ay devam edebilmesidir.