Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Dolgu Maddeleri Aquafilling ile Göğüs ve Kalça Büyütme Mucize mi, Facia mı?

Op. Dr. Tamer Şakrak > Blog > Dolgu Maddeleri Aquafilling ile Göğüs ve Kalça Büyütme Mucize mi, Facia mı?

Dolgu Maddeleri Aquafilling ile Göğüs ve Kalça Büyütme Mucize mi, Facia mı?

Estetik cerrahi uygulamalarının yaygınlığı arttıkça, insanları ameliyatsız ve daha hızlı sonuca ulaştıracak bir çok yöntem ve ürünün hızla piyasaya arz edildiğini görmekteyiz. Bu nedenle son zamanlarda sıkça rastlanılan ve takipçilerimiz tarafından merak edilen dolgu maddeleri ile göğüs ve kalça büyültme (aquafilling) konusu hakkında fikirlerimizi paylaşmak istedik.

– Öncelikle bilinmesi gereken en önemli nokta; estetik uygulamalarda cerrahi işlemin yerini hiç bir yöntemin tutamayacağı aynı etkinlikte sonuç oluşturamayacağıdır. Özetle: yaptıracağınız işlem ne kadar ameliyat olmaktan uzak, anestezi gerektirmeyen, kansız, ve neştersiz olarak ifade ediliyor ise etkinliği ve kalıcılığı o kadar az olacaktır. Ancak bu tür uygulamalara, sağlığınızı tehlikeye düşürmediği takdirde asla karşı olmadığımızında bilinmesini isteriz.

– Çeşitli dolgu maddelerinin vücuda enjekte edilerek ilgili bölgenin şekillendirilmesi işlemi uzun zamandır yapılmakta ve bu amaçla birçok madde denenmekte/kullanılmaktadır. Şu an için vücuda en az zararlı olabilecek maddelerin kollajen ya da hyaluronik asit yapısındaki maddeler olduğu görülmektedir.
– Kollajen ya da hyaluronik asit içeren dolgu maddelerinde bile nadiren de olsa cilt altında granülomatöz reaksiyonlar, apseleşme ve tedavisi neredeyse mümkün olmayan şekilsel deformiteler ortaya çıkabilmektedir. Bu şekilde başı derde giren bir çok hasta, hali hazırda Plastik Cerrahların kapısını aşındırmakta, sorunlarına çözüm aramaktadır. Bu nedenledir ki; bir çok plastik cerrah, en kötü senaryoyu düşünerek; dolgu amacıyla sadece hastanın kendi vücudundan elde edilen yağ dokusunu ya da jelleştirilmiş prp yi tercih etmektedir

– Son zamanlarda sıkça reklamlarını gördüğümüz dolgu maddeleri ile (aquafilling gibi) göğüs büyütme, kalça şeklillendirme uygulamaları, ameliyatsız ve hızlı sonuç veren yöntemler olarak ifade edildiğinden hastalar tarafından talep görmektedir.
– Yıllardır uygulanan silikon meme protezlerinde bile vücutta olumsuz etkilerinin olmadığını ancak yıllar sonra net olarak söyleyebiliyoruz. buna karşın daha bir kaç yıl önce; bir fransız firmasının tüm denetleme ve ruhsat sorunlarını aşarak, piyasaya sanayi tipi silikondan üretilmiş meme protezlerini sürdüğünü ve tüm dünyaya sattığını, bu protezlerin patlaması neticesinde bir çok kadında meme kanseri geliştiğini, bu protezin kullanıldığı tüm hastaların geri çağırılarak protezlerin çıkarılmak zorunda kalındığını unutmayın…

– Bu nedenle, dolgu maddelerinin özellikle yüksek miktarlarda vücuda direk olarak enjekte edilmesinin sağlığınız açısından olumsuz sonuçlar yaratabileceğini belirtmek isteriz. Hasta güvenliğini en ön planda tutarak; bu tür işlemleri yapmadığımızı ve önermediğimizi belirtmek isteriz.
– Eğer böyle bir uygulama yaptırmaya karar vermiş iseniz aşağıdaki soruların cevaplarını net olarak öğrenmenizi şiddetle tavsiye ederiz…

1- Kullanılacak ürün hangi ülkede üretilmiştir ve içeriğinde hangi maddeler bulunmaktadır?
2- Kullanılacak ürünün FDA (food and drink administration) onayı var mıdır?
3-Ürün kullanıma sokulmadan önce faz 3 ve faz 4 deneyler yapılmış mıdır?
4- Ürünün vücuda girdikten sonra 3 yıl, 5 yıl, 10 yıl gibi sürerlerde vücutta oluşturabileceği sonuçlar hakkında bilgi var mıdır? (özellikle bu soruda uyanık olunmalıdır. zira bir rünün vücuttaki 10 yıllık etkilerinimn bilinmesi için, insan vücuduna zerk edilip 10 yıl boyunca takip edilmiş olması gerekir)
6- Ürün vücuda uygulandıktan sonra eğer allerjik bir doku reaksiyonu, granülom oluşumu, akıntılı ve apseleşme ile giden enfeksiyonlar gelişirse tedavisi nedir?
7- Her hangi bir sorun olsun ya da olmasın işlemden vazgeçilmesi ve uygulama sonrası ürünün vücuttan geri çıkarılması mümkün müdür?