Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Estetik Plastik Cerrahi Hakkında

Op. Dr. Tamer Şakrak > Blog > Estetik Plastik Cerrahi Hakkında

Estetik Plastik Cerrahi Hakkında

Estetik kelime olarak ‘duyusallık’ anlamına gelen ‘aisthesis’ kelimesinden köken alır. Güncel anlamda ‘Estetik’ ise;  görme, duyma, işitme, dokunma gibi duyularla çevresel varlıkların algılanmasını inceleyen bilim dalıdır.  Bizi ilgilendiren yönü ise ‘Estetik Varlık’ kavramı. Estetik varlık, duyu organları yoluyla algılandığında, kişinin zihninde tarif edilemeyen bir hoşluk duygusu yaratan varlıktır. Örneğin göl kenarında sarı yaprakların yerleri kapladığı bir sonbahar manzarası, insanın zihnini okşayan sesiyle bir ney taksimi, bir sepetin içinde birbirine dolaşmış uyuyan kedi yavruları, giyim ve duruşuyla tam bir uyum içerisinde güzel bir kadın, aerodinamiği çok iyi tasarlanmış ve insana hız duygusunu ilk bakışta hissettiren spor bir araba…. Bunların hepsi kişi tarafından algılandığında hissel bir hoşluk duygusu yaratabilir ve dolayısı ile estetik bir varlık olduğundan bahsedilir.

Yıllar boyunca estetik varlığın ölçü ve birimlerle tanımlanması yoluna gidilmiş, bu çabalarda kısmen başarılı olunmuştur.  Çünkü varlığın tek başına sahip olduğu ölçü ve fiziksel özellikler, bu varlığın estetik açıdan değerlendirilmesinde yeterli veri sağlamamaktadır. İçinde bulunduğu tüm çevresel özellikler ve bütün ile olan uyumu, estetik açıdan değerini etkilemektedir. Kalın ve etli dudakların zayıf bir yüzde sırıttığı ancak yuvarlak ve dolgun bir yüz ile uyum sağlaması gibi… Bu nedenle bir nesnenin estetik değerinin olup olmaması, ait olduğu bütünle ve bütünü oluşturan diğer parçalarla uyumuna göre  değerlendirilir. Dolayısıyla uzun ve kemerli bir burun, yuvarlak ve küçük bir yüzde mutlaka düzeltmeye ihtiyaç duyarken, uzun çizgileri olan köşeli bir yüzde mükemmel bir tamamlayıcı olabilir.

Estetik Cerrahi, vücudun bir bütün halinde daha hoş ve elbette sağlıklı bir görünüme kavuşması için gerekli işlemleri yapan cerrahi branşın adıdır.  Vücudu oluşturan her bir parçayı ayrı ayrı özelinde ve vücut ile olan uyumunu bir bütün olarak genelinde inceler. Bütünsel uyumu bozan uzuvların, bu bütünle tam bir uyum halinde olması için çalışır. Bununla birlikte, kişinin sağlığını olumsuz yönde etkileyen bir çok sorunda eş zamanlı olarak giderilebilir. Zira her estetik girişim, görsel uyum yanında kişinin fonksiyonel olarak kazanım elde etmesini de hedefler.  Örneğin estetik burun cerrahisi sırasında kişinin nefes sağlıklı nefes almasını engelleyen tüm patolojilerde (septum deviasyonu, konka hipertrofisi vs) düzeltilir. Bir göğüs küçültme estetiği ile kişiye güzel göğüsler kazandırılırken, kişinin omuz ve sırt  ağrıları, boyun fıtıklaşmaları ve sinir sıkışmasına bağlı kollardaki güç kayıpları düzeltilir. Karın bölgesinden yapılan yağ aspirasyonu (liposuction) bile kişinin bel çevresini azaltarak, kalp krizi geçirme riskini direk olarak azaltır.

Estetik cerrahi size daha uyumlu ve sağlıklı bir vücut yapısı vadeder. Ancak bu vaadi farklı algılamak, geçirilen operasyon sonrası radikal değişim beklentisi içinde olmak hiç te az rastlanılır bir durum değildir. Bu nedenle tek tek belirtmek isterim ki; estetik bir ameliyat, ne kadar başarılı geçerse geçsin, size yeni bir sevgili ya da mevcut birlikteliğinizde daha fazla ilgi görmenizi sağlamaz. Ayrılmak üzere olduğunuz eşinizle aranız bu şekilde düzelmez.  Sosyal çevrenizde favori kişilik olmaz ya da iş hayatınızda başarıdan başarıya koşmazsınız.  Estetik Cerrahi sadece ve sedece bir biri ve bütünüyle daha uyumlu, sağlıklı vücut ögelerine sahip olmanızı sağlar.