Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Estetik Üzerine Kocaman Yalanlar

Op. Dr. Tamer Şakrak > Blog > Estetik Üzerine Kocaman Yalanlar

Estetik cerrahi kendi başına bir uzmanlık alanı olmayıp, Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi branşının bir alanıdır. Plastik Cerrahi, temel bilgi ve yöntemleri oturmuş, tedavi metotlarının başarısı kanıtlanmış köklü bir branştır.

Fasiyal estetik cerrah, burun estetiği uzmanı, estetik uzmanı, anti-aging uzmanı gibi ibarelerin tamamı farklı branşların ya da hiç bir branş uzmanlığı olmayan kişilerin uydurdukları sıfatlardır. ülkemizde bu isimlerle geçen ne bir uzmanlık alanı ne de eğitimi yoktur. bu kişiler tabiri caiz ise ‘gemisini yürüten kaptanlardır...

Estetik operasyonlar; tüm cerrahi branşlar içerisinde, teknolojik gelişmelerin belki de en az yer bulduğu, tüm süreçlerin ‘el emeği, göz nuru’ olarak tanımlanabilecek şekilde gerçekleştirildiği ameliyatlardır. dolayısıyla estetik cerrahi ameliyathaneleri, lazer cihazlarının ve robotik aletlerin dolu olduğu bir yer değil, basit cerrahi malzemelerin bulunduğu belki de ilkel olarak nitelenebilecek ortamlardır. her hangi bir cerrahi branşın 5 dakika da kapattığı bir yarayı, Plastik Cerrahi uzmanı belki de yarım saatte, ince ince dokuyarak kapatır.

Son yıllarda Estetik operasyonlardaki başarı yüzdesinin artması, teknolojinin daha yoğun kullanılmasına değil, bu ameliyatların daha fazla yapılarak deneyim sahibi olunmasına bağlıdır.

Klasik olarak yapılan bir çok ameliyat prosedürünün başına ya da sonuna yerleştirilen lazerle, tamponsuz, kanamasız, dikişsiz gibi ibareler, çoğu AVM de gördüğünüz 9.99 luk fiyat etiketlerine ya da günde 1 TL’ye sizin promosyonlarına benzetilebilir.

Estetik ameliyatlar sonucunda yaygın inanışın aksine kesinlikle İZ KALIR. mesleğin inceliği bu izlerin olabildiğince az kalacak şekilde ameliyatın yapılmasını ve izleri vücudun görünmeyen yerlerine saklayacak şekilde planlamaların yapılmasını kapsar.

Estetik bir operasyon ne kadar ameliyatsız, kansız, neştersiz olarak tarifleniyor ise; etkisi o kadar az, kısa ve geçici sürelidir. öğle arasında yapılabilecek bir işlem ile yüzünüzdeki 5-10 yaş gençleşme koskoca bir yalandan ibarettir

Tüm cerrahi prosedürler küçük ayrıntılar dışında evrensel bilgiye dayanır. dolayısıyla farklılık yaratmaya yönelik terminoloji ve tanımlamalar, şahısa münhasır yöntemler, sizde soru işareti yaratması gereken önemli uyaranlardır.

Hiç bir Plastik Cerrah vücudunuzu sıfırdan tasarlama ve dizayn etme yeteneğine sahip değildir. yapılacak işlem ‘mevcut sorunun düzeltilmesi’ olup, başlangıç noktası sizin şu an bulunduğunuz halinizdir. dolayısıyla sonucun başarılı olup olmadığı; X mankene benzeyip benzemediğinize göre değil, ameliyat öncesi halinize göre değerlendirilmelidir. bu noktada bir estetik cerrahi operasyonunun heykeltraşlık, ressamlık ya da lego yapma ile hiç bir benzerliği yoktur.

Ne kadar ekmek, o kadar köfte misali, ameliyat sonucu elde edeceğiniz görüntü ve uyum harcadığınız paraya değil, vücudunuzun genel uyumuna, ameliyat öncesi dikkatli bir planlamaya ve cerrahi deneyime bağlıdır.

Daha fazla botoks, daha fazla dolgu, daha büyük göğüsler ve daha kalkık burun gibi istemler asla daha güzel olacağınız anlamına gelmez. estetik, uyum demektir. iyi ya da kötü yönde ön plana çıkan ve bütünsellik içerisinde sırıtan aşırılık değildir.

Elinize bir ünlünün fotoğrafını alarak doktor doktor dolaşmak ve geçireceğiniz bir estetik operasyon ile o yüze ya da bedene sahip olacağınızı düşünmek çok büyük bir aymazlıktır.

Ameliyat öncesi dönemde  bilgisayar ortamında düzenlenerek size gösterilen fotoğraflarınız, ameliyat sonrasında elde edeceğiniz sonuç açısından hiç bir gerçeklik ifade etmez. bu fotoğrafların sonuç açısından hiç bir bağlayıcılığı yoktur.