Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Yüz Germe (Facelift) Kalıcı Gençleşmenin En Etkili Yolu

Op. Dr. Tamer Şakrak > Blog > Yüz Germe (Facelift) Kalıcı Gençleşmenin En Etkili Yolu

Yüz Germe (Facelift) Kalıcı Gençleşmenin En Etkili Yolu

Yüz, kişinin diğer insanlarda bıraktığı kişilik algısını belirleyen en önemli vücut kısmıdır. Dolayısıyla yüzün yaşlanması, kişinin yaş algısını etkileyen en önemli faktördür. Yüzün yaşlanması, değiştirilebilir ve değiştirilemez olan bazı etkenlere bağlı olarak meydana gelir.

1- Zaman. Zaman, yüzün yaşlanmasında en önemli ve değiştirilemeyen faktör olup, yaşlanma ile birlikte cilt kalitesi bozulur. cCldin elastikiyetini sağlayan elastin liflerinde azalma ve cildin diriliğini sağlayan kollajen liflerinde bozulma meydana gelir. Yüzün daha dolu görünmesini sağlayan ve cilt altında yerleşmiş halde bulunan belli başlı yağ yastıkçıkları, yaşlanma ile birlikte hacim kaybederler. 

2- Yer çekimi. Yaşlanmaya neden olan ve değiştirilemeyen diğer önemli bir faktör yer çekimidir. Siz farketmeseniz de, yaşadığınız her an bir güç sizin vücudunuzu, yüzünüzü, göğüslerinizi, karnınızı vs. sürekli aşağı doğru çeker. Yüz ve vücudun diğer bölgelerinde meydana gelen sarkmalar, yaşlanmanın cilt üzerindeki etkisi ve yerçekiminin ortaklaşa işlediği bir suçun sonucudur. Elastikiyetini yitiren doku, yerçekiminin ısrarcı etkilerine karşı koyamamış ve sarkmalar meydana gelmiştir.

3- Solar Etkiler. Yüzümüzün maruz kaldığı en önemli solar etki direk güneş ışınları ile temastır. Güneş ışınları ile direk temas, ultraviyole B ve C ışınları nedeniyle ciltte ve ciltaltı dokuyu meydana getiren temel bileşimlerde ciddi bozulmaya neden olmaktadır. Bu bozulma doku düzeyinde olabileceği gibi gen düzeyinde de olup, cilt kanserlerine neden olabilmektedir.

4- Sigara. Yüz yaşlanmasında önlenebilir olan en önemli faktördür. Sigara kullanımı, içerdiği toksinler nedeniyle doku düzeyinde hipoksiye neden olmakta ve ayrıca dokuda kimyasal bozulma yaratmaktadır.

5- Diğer faktörler. Bu başlık altında bir çok kimyasal etki incelenebilir. kalitesiz makyaj malzemeleri, sentetik olan ürünler, mesleksel nedenlerle temas halinde olunan kimyasallar vs.

Yüzün topografik anatomisi son derece grift olup, her alanda farklı yaşlanma belirti ve bulguları ile ortaya çıkmaktadır. Bu topografik alanlar, birbirini tamamlayıcı özellikler göstermesi nedeniyle aynı zamanda birbirinden bağımsız olarak düşünülemezler. Örneğin boyun sarkmasının düzeltilmesi, orta yüz sarkması ya da üst göz kapaklarındaki fazlalıklardan bağımsız olarak düzeltilemez. Zira yüzün farklı alanlarında yaş algısının değişkenlik göstermesi (kişinin orta yüzünü gerdirmesi ancak göz kapaklarının sarkık ve torbalanmış şekilde kalması gibi…), yüzün topyekün yaşlanmasından daha kötü bir sonuca neden olacaktır.

Yüzü gençleştirmeye yönelik işlemler göz önüne alındığında, yapılacak işlem ne kadar cerrahi olandan olmayana ise, ne kadar kanlıdan kansıza doğru ise; etkinliğinin o kadar az ve kısa süreli olacağı unutulmamalıdır. yüzdeki yaşlanma bulgularını en etkili biçimde ve en uzun süreli olarak ortadan kaldıran cerrahi yöntem halen ‘yüz germe ameliyatı’ (face lift) işlemidir. Yüz germe ameliyatı ile; boyun, çene altı, ağız kenarları, dudaklar, yanaklar ve burun kenarlarındaki yaşlanmaya bağlı tüm değişimlerden kurtulmak mümkündür. Yüz algısında ortalama 10 yıl gençleşme, yüz germe ameliyatlarında elde edilen olağan sonuçlardır.

İdeal bir yüz germe hastası; 45-55 yaş grubunda, yanak, ağız çevrsi ve boyunda sarkmaları bulunan, sigara içmeyen ve kontrol altına alınmamış tansiyon ve şeker hastalığı gibi sorunları bulunmayan kişilerdir.

Yüz germe ameliyatı genel anestezi altında yapılır ve yaklaşık 4 saat sürer. Ancak çoğu yüz germe ameliyatı göz kapakları düzeltilmesi, yağ enjeksiyonları ve ya alın germe gibi ameliyatlarla kombine edildiğinden süre uzayabilir.

Yüz germe ameliyatında, her ne kadar dışarıdan fazla derinin alınıp kesilmesi gibi görünse de aslında olay tamamen farklıdır. Yüz derisinin atında, yüz mimik kasları, bazı anatomik zar ve kirişlerden oluşan, yüzün esas dinamiğini sağlayan ve SMAS (süperfisyal muskuler aponevrotik sistem) adı verilen bir yapı vardır. yüz germe ameliyatında cilt ve ciltaltı kaldırıldıktan sonra esas germe işlemi SMAS üzerinde yapılır. aksi takdirde sadece deride yapılacak germe işlemi, çok kısa zamanda etkisini yitirecektir.

Yüz germe ameliyatında, hastanın 2 gün hastanede kalması, kanama kontrolü açısından yeterli ve gereklidir. Ameliyat sonrası ağrı neredeyse hiç olmaz hatta yüz germe ameliyatları birazda uyuşuk ameliyatlardır. Çünkü ameliyat sonrası 6-8 hafta yanak ve boyun cildinde uyuşukluk ve keçeleşmeler meydana gelir ve bu durum tamamen normaldir. Ameliyat sonrası hastayı rahatsız edecek en önemli sorun ödem ve şişlikler olup, erken dönemde sürekli buz uygulaması ve basınçlı maske kullanımları bu sorunu azaltmada yardımcı olur. Ek bir sorun oluşmadığı takdirde, ödemler ilk 3 hafta içerisinde tamemen iner ve hasta yeni görüntüsüne kavuşur. Yüz germe ameliyatlarında kesiler saç içi, kulak ön ve arka kenarından yapılır ve neredeyse hiç iz kalmaz.

Bu ameliyatta erken dönemde en korkulan komplikasyon cilt altı kanama ve hematom olup, ameliyat sırasında yerleştirilen drenler yardımıyla, kanama riski en aza indirilir. Doğru planda yapılan bir yüz germe ameliyatında, yüz mimik kaslarını hareket ettiren sinir hasarları son derece nadir olup, oluşan çoğu sinir hasarı da zaman içerisinde normale dönmektedir.

Op. Dr. Tamer ŞAKRAK

Plastik Rek. ve Estetik Cerrahi Uzmanı